ବିଭୁ ପଟ୍ଟନାୟକ

ବିଶିଷ୍ଟ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ଓ ସମୀକ୍ଷକ
ଶ୍ରୀ ବିରଂଚି ନାରାୟଣ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ
ଓଡିଆ
ମନେହେଲା ସତେ ଯେମିତି ସ୍ୱର୍ଗଲୋକରୁ ଦେବବିନ୍ଧାଣୀମାନେ ଧରାପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରି ରାତାରାତି ଏଇ ସୁରମ୍ୟ ଶାଶ୍ୱତ ଚିତ୍ରାବଳୀଗୁଡ଼ିକର ସଂରଚନା କରି ଅନ୍ତର୍ଦ୍ଧାନ ହେଇଯାଇଛନ୍ତି ?
ପଟଚିତ୍ର ଓ ଟିପଣା
ଓଡିଆ
ଚିତ୍ରର ଦୁଇଟି ପାଖ ରହିଛି, ଯାହା ଦିଶେ ଆଉ ଯାହା ଦିଶେନା । ଚିତ୍ରର ନିଜ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ଗୋଟେ କଥା, ଦର୍ଶକର ଆଖିରେ ଚିତ୍ରର ଅସ୍ତିତ୍ଵ ଭିନ୍ନ
ପଟ୍ଟଚିତ୍ରରେ ମାଛର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା
ଓଡିଆ
ପଟ୍ଟଚିତ୍ର ଓ ଏହାର ସାଂସ୍କୃତିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିକୁ ନେଇ ଆମର ଆଲୋଚନା ଯଥେଷ୍ଟ କମ । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅନୁଭୂତି ଓ ଏହାର ସାଂସ୍କୃତିକ ଅବଧାରଣାର ମିଶ୍ରଣରେ
ଚିରାବାଘର ଚିତ୍ରକଥା
ଓଡିଆ
ଆମ ସମୟର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ପ୍ରତୁଲ ଦାଶଙ୍କ ଏକ ଛବିର ତର୍ଜମା କଲାବେଳେ ସେ ଛବି ପଛରେ ରହିଥିବା ପରମ୍ପରା ଓ ଇତିହାସକୁ ନୂଆ କରି
ପଟ୍ଟଚିତ୍ର ଜଗତ ଭିତରକୁ ଅନୁପ୍ରବେଶ
ଓଡିଆ
ଆଧୁନିକ ଚିତ୍ରକଳା ଶୈଳୀରେ ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରବୃତ୍ତି ଥାଇ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ବିଭୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯେତେବେଳେ ପାରମ୍ପରିକ ପଟ୍ଟଚିତ୍ର ଶିଖିବାକୁ ଯାନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଅନୁଭବ ଓ ଉପଲବ୍ଧିର
କଳା ଐତିହାସିକଙ୍କ ସହ ଦିନେ
ଓଡିଆ
ଓଡିଶାର କଳା ଗବେଷଣା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୁଇ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ ଡକ୍ଟର ଦିନନାଥ ପାଠୀ ଓ ସୁଇସ ଗବେଷକ ଡକ୍ଟର ଏବରହାଡ଼ ଫିଶରଙ୍କ ସହିତ ସଂପର୍କ ଓ ତାଙ୍କ
ପିଟର ସୋରିୟାନୋ, ଏପରି ଜଣେ ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟ ଶିଳ୍ପୀ ଯିଏ ବସ୍ତୁ ତିଆରି କରନ୍ତି ନାହିଁ
ଓଡିଆ
ପିଟର ସୋରିୟାନୋ, ଆଜିର ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟତମ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାସ୍କର ଓ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ । ଆଧୁନିକ ଭାସ୍କର୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ ନୂଆ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିବା ସୋରିୟାନୋଙ୍କ କଳାକୃତି ସମ୍ପର୍କରେ

Report an Error